Lambériázás egyszerűen
1. Az övlécek felfúrása
Amennyiben nem a teljes falfelületet szeretnénk burkolni, első lépésként meg kell határoznunk a lambéria magasságát, melyet vízmérték segítségével jelöljünk be a falon. Mivel ez a vonal jelzi a borítás tetejét, ezért az első övlécet közvetlenül ez alá szereljük fel. (Fontos, hogy a felfúrás előtt győződjünk meg arról, nincs-e a falban csőrendszer vagy vezeték!) Az övlécek közötti távolság általában 40-50 cm, vizes fal esetén pedig vigyázni kell, hogy a párnafák ne érjenek össze – így biztosíthatjuk a fal szellőzését.
Az alsó párnafát közvetlenül a szegélyléc (lábazati léc) fölé szereljük fel.
Az övléceket a lambériákhoz viszonyítva merőlegesen rakjuk fel (a lambériákat igény szerint helyezhetjük fel, vízszintesen vagy függőlegesen egyaránt.)
2. Az első lambéria felrakása
Az övlécek rögzítése után megkezdhetjük a lambériázást. A burkolat felrakását a szoba valamely – általában bal – sarkából kiindulva kezdjük el. Az első darabot méretre vágjuk és – fa lambéria esetén – a felhelyezés előtt alaposan megcsiszoljuk. Miután rögzítettük az első övléchez, feltétlenül ellenőrizzük le vízmértékkel, hogy tökéletesen függőleges-e, csak ezután szereljük a többi párnafához. A munkafolyamat során többször is ellenőrizzük ezt le, korrigáljunk, ha kell!
3. A többi lambéria felhelyezése
A hagyományosnak tekinthető fa lambériák általában csaphornyos kialakításúak, melyeket szegezve erősíthetünk fel. Nagy segítség a lambéria rögzítő kapocs, melyet a lambéria hornyába kell helyezni, majd szöggel a párnafához rögzíteni. Vágáskor, felrakáskor mindig fokozottan vigyázzunk, hogy a burkolólapok ne sérüljenek!
(Méretre vágás után mindig a megmaradt darabbal kezdjük a következő sort – ez főképp teljes falfelület lefedésénél fontos; így az illesztési pontok bizonyos soronként ismétlődnek majd.)
4. A szegélyek, lábazatok, párkányzatok felerősítése
A nehéz szegélylécet süllyesztett fejű csavarral vagy fejetlen szögekkel erősíthetjük fel. A könnyű szegőléceket hosszú szögekkel célszerű a lapokhoz rögzíteni, mert így közvetlenül a párnafába „kapaszkodik”. A burkolat tetejét különböző profilú szegőlécekkel, párkányokkal díszíthetjük, melyeket szegekkel rögzíthetünk.
5. Az elkészült felület kezelése
A lambéria felületét lakkozhatjuk, különböző pácokkal, lazúrokkal, festékekkel színezhetjük. Minden esetben kövessük a kezelési útmutatót. Először az alapozót, majd az alapfestéket, végül a fedőfestéket visszük fel – nagyon fontos, hogy minden réteg kellőképpen megszáradjon! Nagyon finom csiszolópapírral dörzsöljük át a felületet – és végül gyönyörködjünk otthonunk új díszében :)
NAGYON FONTOS: ne feledkezzünk meg arról, hogy felrakás előtt a terméket az adott helyiségben pihentetni kell, valamint a dilatációs rések hagyásáról! Ezek fontosságáról bővebben előző cikkeinkben olvashat: