Ahhoz hogy ingatlanunk fa felületeinek festése igazán jó hatást keltsenek, elengedhetetlen a jó minőségű festékkel való kezelés. Mint minden munkafolyamat , így a festés sikeressége is nagyrészt az előkészületeknél dől el. Egy jól előkészített felülettel megelőzhetjük, hogy az adott tárgyat idő előtt kelljen újból kezelni, és a végeredmény is kimagasló lesz.
Tervezés
Festés előtt célszerű a festés időpontját körültekintően megválasztani. A legjobb ha lehetőségünk van a faanyagunk beltéren történő festésére. Ebben az esetben teljesen kizárhatjuk a környezeti tényezőket.
Kültéri festés esetén , az aktuális időjárás jelentésekkel kell kezdenünk. Esős időben kivitelezhetetlen a festés, hiszen a víz azonnal lemossa a festékünket. Ugyancsak fontos hogy a szeles időtől is óvakodnunk kell, hiszen a szél rengetek port fújhat frissen festett felületünkre , így az csúnya hatást fog kelteni száradás után.
Ugyanakkor a nagy meleg sem kedvező , hiszen ilyenkor a festék igen gyorsan szárad. Sajnos ez a felület foltosságát eredményezheti. Legjobb idő a festésre a 10-25 fok közötti hőmérséklet , szélmentes és magas páratartalmú időjárás.
Felület előkészítése
Hogy a festeni kívánt felületünket a legmagasabb minőségben tudjuk kezelni , elengedhetetlen a fa anyag szakszerű előkészítése. Régi (már festett felületnél) az első lépés a régi festék csiszolással történő eltávolítása. Ezután a felületet portalanítani kell . Amint ezzel megvagyunk következhet a festés.
Natúr felület esetén festés előtt biztosítanunk kell a faanyagunk lehető legsimább felületét. Ez az esetek nagy részében gyalulással és különböző csiszolásokkal történik. A másik példához hasonlóan ezután a felület kosz és portalanítása következik.
Az esetleges csomókat és repedéseket festés előtt javítsuk. Ez különféle tömítő pasztákkal lehetséges.
A megfelelő festék vagy lazúr kiválasztása
Most hogy az előkészületi munkálatokat elvégeztük , elérkeztünk a legfontosabb lépéshez-a megfelelő kezelőanyag kiválasztásához. Mivel minden festék típus és lazúr típus különféle tulajdonságokkal rendelkezik , a választáskor mindig az adott munkaterületet ért hatásokat kell figyelembe venni , illetve saját igényeinket.
A lazúr használatával megtartjuk a fa természetes erezetét , de magas minőségű védelmet és esztétikai megjelenést biztosítunk az alapanyagunknak. Elsősorban kültéri használatra használjuk pl. kerítés, kerti bútor, terasz szerkezetek és bármi egyét kültéri objektum kezelésére.
A fafesték (pác) egy vastag matt hatású fedőréteget hoz létre , így teljesen más megjelenést biztosít mint a lazúr. Általában beltéri felhasználásra javasoljuk pl. antik bútor , padló vagy más egyéb beltéri elem kezelésére.
Speciális eseteknél pl. járófelületű teraszburkolatoknál elengedhetetlen a lazúrunk kopásálló tartalma. Ez egy speciális adalékanyag ami meggátolja azt hogy használat esetén a lazúrunk lekopjon a festett felületről. (Terasz Lazúr)
Eszközök és felszerelés
Ahhoz hogy a festés folyamata a lehető leggördülékenyebben menjen, elengedhetetlen a megfelelő felszerelés beszerzése.
Lehetőség szerint a festés helyszínére festő fóliát szükséges teríteni , ezáltal védjük a munkahelyszín burkolatát. Ugyanolyan fontos a kesztyű használata, hiszen a mai festékek tapadó képessége kimagasló, így kesztyű nélkül sok kézmosás vár ránk. Talán a legfontosabb eszköz egy festék tálca és maga a festő eszköz. Ebben a témakörben talán a legnagyobb a szórás… ki mire esküszik. Ezt későbbiekben a tapasztalatunk fogja megszabni , kinek mivel a legjobb a munka.
A festékszóró talán a lehető legjobb választás. Nagy mennyiségű felület festése esetén igen gyorsan tudunk haladni , míg a festés minősége is kimagasló marad. Sajnos hétköznapi felhasználás esetén egy ilyen gép elég drága így sok esetben ez nem jöhet szóba.
Sok szakember a lazúr hengert részesíti előnyben . Ezzel a technikával biztosított a gyors munka és ha ráérez az ember nagyon szép felületet lehet festeni. Viszonylag olcsón megvásárolhatóak már ezek a termékek , így hétköznapi felhasználásra ajánlottak.
Talán az egyik legjobb választás mégis a jó öreg lazúr ecset. Olcsón beszerezhető lassan bármelyik barkácsboltban is többféle méretben. Talán egy kicsivel lassabb a munka vele viszont nagyon szép felület festhető használatával.
A festés folyamata
A festés folyamata során első is legfontosabb szabály: a fa festést minden esetben a fa erezetével megegyező irányba végezzük!
A választott festékünket használat előtt mindenképpen rázzuk fel , majd kibontás után egy fadarab segítségével keverjük fel . A szín pigmentek és az adalékanyagok leülepednek a doboz aljára így ezeket mindenképpen szükséges felkeverni .
Figyeljünk oda hogy a festék ne folyjék el a festeni kívánt felületen mert ez a festés foltosságát fogja eredményezni . Egyenletes és viszonylag gyors festés szükséges ahhoz hogy a lehető legszebb felületet tudjuk készíteni. Az első réteg festése után várjuk meg a festék száradását. Ez nagymértékben függ az időjárástól. Legjobb esetben egy nap javasolt a két réteg festése között. Előfordulhat hogy a felületünk a nedvesség hatására kicsit szőrösödik. Ilyenkor egy finom csiszolópapírral érdemes végigcsiszolni a felületet a második réteg festése előtt.
Amennyiben minden lépést betartottunk , nincs más hátra mint hogy a lefestett alapanyagunkból valami olyat varázsoljunk otthonunkba ami az egész családunk örömére szolgálhat.
Lambéria Pont Fatelep: Pont ami kell…
A Lambéria Pont Fatelep széles választékkal várja a hozzánk látogatókat. Több mint 10 éves nyitvatartásunk során számtalan vásárlónknak segítettünk megtalálni a számára megfelelő építőanyagot . Visszatérő vevőink száma igazolja hogy mind a termékeink minősége, mind a kiszolgálás minősége kimagasló. Munkatársaink segítőkészséggel és szakmai tudással várják visszatérő illetve leendő vásárlóit egyaránt.